نگهداری گیاهان

نگهداری فیلودندرون شاهزاده، مشکلات و بیماری‌ها

نگهداری فیلودندرون شاهزاده، مشکلات و بیماری ها| انگور مرکز گل و گیاه

معرفی فیلودندرون شاهزاده:

با وجود رنگ‌های جذاب و خیره‌کننده برگ‌ها کمتر کسی می‌تواند در برابر خرید فیلودندرون شاهزاده مقاومت کند. بطور معمول با دیدن گیاهان خاص و متفاوت از دشواری نگهداری آنها هراس داریم. اما فیلودندرون شاهزاده از گیاهان آپارتمانی مقاوم و کم توقع است. برگهای این گیاه در ابتدای رشد به رنگ زرد و سپس به رنگ نارنجی در می‌آید.

 

نام فارسی: فیلودندرون شاهزاده

اسم انگلیسی: Philodendron prince of orange

نام علمی:  Philodendron prince of orange

خانواده: Araceae

زیستگاه: آمریکای جنوبی

سمیت: دارای اگزالات کلسیم

خاصیت تصفیه کنندگی هوا: دارد

 

نگهداری فیلودندرون شاهزاده:

این‌ گیاه مخصوص آب‌وهوای گرمسیری است. بنابراین شرایط نگهداری فیلودندرون شاهزاده در جهت شبیه‌سازی محیط به این مناطق است.

شرایط نگهداری فیلودندرون شاهزاده در یک نگاه

شرایط نگهداری فیلودندرون شاهزاده در یک نگاه

 • نور:

نور متوسط و فیلتر شده مناسب است. آفتاب مستقیم باعث سوختگی برگ ‌‌می‌شود.

 • رطوبت:

غبارپاشی روزانه نیاز دارد. در صورتی که زمان کافی برای غبارپاشی را ندارید از دستگاه بخور سرد استفاده کنید.

 • آبیاری:

فیلودندرون شاهزاده بعلت داشتن ریشه‌های هوایی نیاز چندانی به آبیاری ندارد.‌ بعد از خشک شدن یک سوم از ارتفاع کلدان از سطح خاک آبیاری را انجام دهید.

 • خاک:

ترکیبی سبک مثل یک قسمت پرلیت و سه قسمت پیت‌ماس برای گیاه مناسب است.

 • دما:

دمای بین 25 تا 35 درجه برای گیاه مناسب است. اجازه ندهید گیاه دچار شوک تغییرات دمایی شود.

 • کوددهی:

نیاز چندانی به کوددهی ندارد. در فصول رشد بین 3 الی 4 نوبت از کود هیومیک اسید استفاده کنید.

 • تعویض گلدان:

در ابتدای فصل رشد درصورت مشاهده علائم کاهش رشد گیاه و خروج ریشه از زهکش گلدان، گیاه را به گلدانی با یک سایز بزرگتر منتقل کنید.

 • تمیز کردن برگ:

به کمک دستمال نرم و آغشته به ترکیب رقیق شیر و آب برگها را تمیز کنید.

 • تکثیر:

تهیه قلمه از ساقه رایج‌ترین روش تکثیر این گیاه است. برای قلمه‌گیری ساقه را درست از زیر گره ببرید (گره محل رشد ریشه‌های جدید است).

نگهداری فیلودندرون شاهزاده، مشکلات و بیماری‌ها - انگور

 

بیماری‌های فیلودندرون شاهزاده:

فیلودندرون شاهزاده تحمل بالایی نسبت به شرایط نامساعد محیطی دارد. تنها عوامل نامساعد در درازمدت موجب ایجاد عارضه می‌شوند. پس برای یافتن مشکل به سابقه نگهداری در یک تا دوماه اخیر توجه کنید.

 • علت وجود لکه‌های قهوه‌ای با حاشیه زرد روی برگ:

نشان‌دهنده وجود عامل قارچی است. میزان دما و رطوبت محیطی را کمی کاهش دهید. برگ‌های خشک شده را جمع کنید. در سه الی چهار نوبت گیاه را بوسیله سم بنومیل سمپاشی کنید.

 • علت پوسیدگی ریشه:

آبیاری بیش‌از اندازه موجب این عارضه می‌شود. بین دو نوبت آبیای اجازه دهید به اندازه یک سوم از ارتفاع گلدان از سطح خاک خشک شود. تخلیه آب زیرگلدانی و مطمئن شدن از وجود زهکش نیز ضروری است.

 • علت سبز شدن برگ جدید:

گیاه برای حفظ رنگدانه قرمز و زرد در برگ‌ها نیاز به نور کافی دارد. در صورت کبود نور جوانه‌های جدید به رنگ سبز در می‌آیند. گیاه را به محلی با نور بیشتر منتقل کنید.

 • علت سوختگی برگ:

آفتاب شدید و مستقیم موجب این عارضه می‌شود. در فصول گرم و بخصوص هنگام ظهر تابش آفتاب می‌تواند به برگ‌های فیلودندرون شاهزاده آسیب بزند. گیاه را به مکانی با نور غیرمستقیم و فیلتر شده منتقل کنید.

 • علت بی‌حالی و بی‌رنگ شدن برگ‌ها:

کمبود نور و رطوبت درکنار هم به مرور زمان باعث تغییر رنگ و پژمردگی گیاه می‌شود. گیاه را به مکانی روشن منتقل کنید. تامین رطوبت بوسیله غبارپاشی روزانه و یا استفاده ز دستگاه بخور سرد کافی است.

 • علت زرد شدن برگ:

فیلودندرون از آبیاری زیاد بیزار است. از وجود زهکش و سبک بودن خاک مطمئن شوید. در هر نوبت آبیاری رطوبت سطح خاک را چک کنید. بسته به سایز گلدان یک دو تا سه لیوان آب در هرنوبت آبیاری کافی است. آب زیرگلدانی را بعد از آبیاری تخلیه کنید.

 • علت سوختگی حاشیه برگ:

نشان‌دهنده مسمومیت گیاه است. افراط در کوددهی یا مصرف دُز نامناسب موجب مسموم شدن گل می‌شود. بهتر است کوددهی را متوقف کنید و در صورت امکان برای گیاه تعویض خاک انجام دهید.

 • علت توقف رشد:

کمبود مواد مغذی و مناسب نبودن شرایط محیطی باعث کاهش یا حتی رشد گیاه می‌شود. گیاه را با کودهای توصیه شده تغذیه کنید. تامین رطوبت و نور مورد نیاز را فراموش نکنید.

 • علت رشد یک طرفه گیاه:

تابش نور از یک سمت موجب این عارضه می‌شود. برای رشد متقارن، گیاه را هر هفته 90 درجه بچرخانید.

 • علت خروج ریشه از زیرگلدان:

نشان‌دهنده کوچک شدن سایز گلدان است . بعد از ریشه پر شدن ، گیاه وارد مرحله ریشه پرس میشود . در این مرحله ریشه از زیر گلدان خارج می‌شود. بهتر است هرچه سریع تر فیلودندرون را به گلدانی با یک سایز بزرگتر منتقل کنید.

 

فیلودندرون شاهزاده پرتقالی

فیلودندرون شاهزاده پرتقالی

 

آفات فیلودندرون شاهزاده:

بیشتر از دیگر گونه‌های فیلودندرون مورد هجوم آفات قرار می‌گیرد. فراموش نکنیم که بزرگترین همیار شما در جلوگیری از حمله آفات، سلامت گیاه است.

علت وجود لکه‌های پودری و سفید رنگ روی گیاه: شپشک‌ آردآلود عامل این عارضه است. برگها را با استفاده از سم دیازینون سمپاشی کنید.

علت وجود تارعنکبوت روی گیاه: کنه قرمز (کنه عنکبوتی) با تولید تارعنکبوت روی گیاه باعث پیچ خوردگی برگ‌ها می‌شود. علاوه‌براین، علائم زردشدگی نیز دیده می‌شود. با استفاده از سموم ارگانیک پالیزین و سموم کنه‌کش برای گیاه مناسب است.

علت وجود حشره در خاک: نامناسب بودن جنس خاک و استفاده از کودهای ارگانیک نامرغوب موجب این عارضه می‌شود. تعویض خاک و توقف کوددهی نکات اصلی در درمان این عارضه است. علاوه بر آن اگر حشرات موجود در خاک پروازی هستند، می‌توانید از چسب زرد استفاده کنید.

علت وجود لکه‌های چسبناک و حضور حشرات ریز زیر برگ: شته سبز نام این آفت است. برای مبارزه با آن از سموم تماسی مثل دیازینون و مالاتیون استفاده کنید.

علت وجود پولک‌های قهوه‌ای روی ساقه و زیر سطح برگ: سپردار قهوه‌ای با پوششی سخت در زیر بدن خود تخم‌گذاری می‌کند. برای مبارزه با این آفت باید از سموم سیستماتیک استفاده شود. سم کنفیدور مناسب است.

جمع بندی:

فیلودندرون شاهزاده در اوج سلامت و بلوغ تا ارتفاع 60 سانتی‌متر هم رشد می‌کند. در این وضعیت پهنای هر برگ به 30 سانتی‌متر می‌رسد. مسن‌ترین برگ کم‌کم به رنگ سبزتیره در‌می‌آید. ترکیب رنگی این گل می‌تواند هارمونی خوبی به فضاهای سرد و کم‌فروغ بدهد.

 

بنر مشاوره انگور

12 دیدگاه در “نگهداری فیلودندرون شاهزاده، مشکلات و بیماری‌ها

 1. نیلوفر زاهدی گفت:

  سلام من گیاه فیلودندرون شاهزاده دارم که الان دیدم یکی از برگاش از ساقه شکسته و افتاده
  نمیدونم کسی بهش اصابت کرده و شکسته یا خودش افتاده..
  خیلی ناراحتم.. الان برگش افتاده اما ساقه ش داخل خاکه.. این ساقه مجدد رشد میکنه؟ الان چیکارش کنم؟

  1. الیکایی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   اون ساقه شکته دیگه رشد نداره اما برای گیاهتون مشکل خاصی پیش نمیاد برگهای جدید جایگزین می شوند.
   ساقه رو از محل خروج از خاک با یه قیچی تیز و استریل جدا کنید.

 2. آزی گفت:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید این مساله ی ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ ها اصلا نباید اتفاق بیفته؟یا اگر هر چند ماه یکبار برای برگهای زیرین قدیمی اتفاق بیفته مش کلی نیست؟
  گل من تقریبا هر ۲ ما یکبار یکی از برگ های زیرین لکه میزنه و کم کم لکه هاش زیاد میشه،من هم با یک قیچی تمیز اونا می چینم و دور می ریزم.مشکلی داره؟

  1. الیکایی گفت:

   سلام ممنون
   اگه فقط توی برگهای قدیمی و با فواصل زمانی زیاد باشه و گیاهتون رشد داشته باشه مشکلی نیست .

 3. مهرگان مهرانی پورنژاد گفت:

  سلام وقت بخیر
  گیاه من چندوقتیه روی برکهاش لکه های با هاله زرد میزنه .باید چکارکنم؟

  1. الیکایی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   برای تشخیص بهتر لازمه که عکس گیاه رو برامون بفرستید . اما در کل لکه هایی با هاله زرد نشان دهده اینه که گیاهتون دچار بیماری قارچی شده. سه نوبت به وسیله قارچکش کاپتان سم پاشی انجام بدید . اگه محیطتون خیلی خشک نیست اسپری آب رو تا اواخر زمستان متوقف کنید . اجازه ندید خاک خیس بمونه و حتما آب زیرگلدانی رو تخلیه کنید.

 4. پیمان گفت:

  لوله شدن ( طولی) برگ‌ها

  1. الیکایی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   قبل از هرچیز زیربرگها رو چک کنید . اگر حشرات ریز سبز تا زرد میبینید و برگها چسبناک شده ، شته به گیاهتون حمله کرده و نیاز به سمپاشی با سم کلروپیریفوس یا ریجنت هستش.
   اما اگه علائم حضور آفت رو نداریم عامل میتونه کمبود رطوبت ، آفتاب شدید و خشکی خاک باشه . محیط نگهداری گیاه باید نور غیرمستقیم داشته باشه و بعد از خشک شدن سطح خاک آبیاری انجام بدید . هرگز نذارید خاک خشکی بکشه و یا زیرگلدانی مملو از آب باقی بمونه . اسپری روزانه در فصول گرم و دوبار در هفته مه پاشی در فصول سرد هم در رفع این مشکل موثره.

 5. زینب گفت:

  سلام وقت بخیر
  گیاه من برگ هاشنوکشون قهوه ای و زرد شده،و رشدش هم متوقف شده

  1. الیکایی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   کمبود نور ، خشکی شدید خاک ومحیط به همراه کمبود مواد غذایی علت مشکل شماست.
   حتما خاک رو کمی نمدار نگه دارید و در محیطی پرنور با میزان رطوبت حدود 45 تا 50 درصد قرار بدید

 6. Y گفت:

  سلام وقت بخیر. فیلودندرون ما اولش که آوردمیش برگ هاش رنگی بود ولی با گذشت زمان همه برگ هاش سبز شدن. نور مناسب هم بهش میخوره صبح تا بعد از ظهر. علت چیه ما چکار باید کنیم؟

  1. الیکایی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   قطعا نور محیط کافی نیست . باید نزدیک به پنجره جنوبی با نورگیری عالی باشه .
   حتما به تدریج محل گیاه رو تغییر بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *